فروش اقساطی پژو پارس

فروش اقساطی پژو پارس

 

توان (اسب بخار) ۱۰۸ ۱۰۸
گشتاور (نیوتون متر) ۱۴۲ ۱۴۲
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر) ۷.۵ ۷.۵
شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه) ۱۲.۶ ۱۳.۲
جرم خالص (کیلوگرم) ۱۰۹۶ ۱۱۴۲
ظرفیت باک (لیتر) ۵۰ 70
ظرفیت صندوق عقب (لیتر) ۲۴۵ ۴۷۰
نوع گیربکس تیپ‌ترونیک دستی
سرعت بیشینه ۱۹۰ ۱۹۰
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک معمولی
استاندارد آلایندگی یورو ۳ یورو ۴ بهینه
بالابر برقی شیشه همه‌ی شیشه‌ها شیشه‌های جلو
صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه تنظیم اهرمی
آیینه‌های جانبی دارای حسگر دماسنج بدون حسگر
سیستم کنترل بخار بنزین دارد ندارد
ایموبیلایزر دارد دارد

 

 

پیشرانه‌ی TU5 چه مزیت یا تفاوتی دارد؟

همانطور که در ابتدای گزارش اشاره کردیم، برای حصول یک مقایسه‌ی اجمالی میان نسل جدید ۴۰۵ و ۲۰۶ تیپ ۶ بهتر است در وهله‌ی نخست اندکی روی پیشرانه‌ی TU5 دقیق‌تر شویم. پیشرانه‌ TU5 در واقع یکی از پیشرانه‌هایی است که ایران‌خودرو ظاهرا علاقه‌ی خاصی به استفاده از آن پیدا کرده! و در نسل جدید محصولات خود (علاوه بر این دو مدل در خودروهای پارس و سورن و رانا هم به کار رفته است) از آن بهره گرفته است.

این پیشرانه در اصل متعلق به خانواده‌ای از موتورهای استفاده شده در محصولات پژو و سیتروئن موسوم به موتورهای PSA TU است؛ گروهی از موتورهای ۴ سیلندر که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۶ معرفی شده‌اند. TU در دو گروه سوختی بنزین و دیزل در دسترس است. مدل به کار رفته در خودروهای ایرانی از نوع TU5 JP4(NFU) با توان تقریبی ۱۰۸ اسب بخار و حجم جابجایی ۱۵۸۷ سی‌سی است. بلوک این موتور از جنس چدن و بخش سرسیلندر آن آلومینیمی است. شاید تفاوت اصلی این پیشرانه در قیاس با سایر موتورهایی که به عنوان نمونه روی ۴۰۵ یا ۲۰۶ به کار رفته‌اند، در مصرف کمتر سوخت آن باشد. کار اصلی انجام شده در TU5 این است که به واسطه‌ی افزایش سوپاپ‌ها و اعمال تغییراتی، توان خروجی نهایی بیشتر می‌شود (تقریبا ۱۰ درصد)، اما گشتاور خروجی نیز تقریبا به همین نسبت افت می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا خودروهایی که از این پیشرانه استفاده می‌کنند، در شتاب‌گیری و مسیرهای شیب‌دار از چالاکی و قدرت کافی (در قیاس با پیشرانه‌های دیگر) برخوردار نباشند و زمان صفر تا ۱۰۰ آنها نیز اندکی بیشتر شود.

اگر بخواهیم عملکرد دو خودروی 405 SLX و ۲۰۶ تیپ شش را که هر دو از موتور مشابه استفاده می‌کنند بررسی کنیم، احتمالا باید جرم دو خودرو را قیاس کنیم. جرم ۲۰۶ برابر با ۱۰۹۶ و جرم ۴۰۵ هم تقریبا ۱۱۲۰ کیلوگرم است. همین امر باعث برتری شتاب ۲۰۶ نسبت به ۴۰۵ و از طرفی هم کمتر شدن مصرف سوخت آن خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست